Leczenie w refluksie

Zastosowanie samych tylko zmian w stylu odżywiania może nie przynieść całkowitego ustąpienia dolegliwości, dlatego leczenie farmakologiczne jest po prostu niezbędne. Obecnie do leczenia refluksu stosuje się leki zobojętniające, H2-blokery, leki prokinetyczne oraz inhibitory pompy protonowej.

Leki zobojętniające przyjmowane regularnie neutralizują kwas w przełyku i żołądku, znosząc typowe dolegliwości. Jednak u większości osób poprawa jest tylko częściowa i krótkotrwała. Natomiast długofalowe stosowanie środków zobojętniających powoduje powstawanie objawów ubocznych, takich jak: biegunka, zaburzenia w gospodarce wapniowej oraz kumulowanie w organizmie magnezu.

Continue reading Leczenie w refluksie

Porady dla chorych na refluks

Choroba refluksowa przełyku nie ma nic wspólnego z sercem, ale niektóre objawy są podobne jak w zawale mięśnia sercowego lub chorobach serca. Towarzyszące przy tym uczucie nieprzyjemnego pieczenia jest oznaką, że dzieje się coś niedobrego dlatego pamiętajmy o zgłoszeniu tego naszemu lekarzowi.

Palenie dużej ilości papierosów i nadużywanie alkoholu oraz wszelkiego rodzaju napięcie nerwowe, wyczerpanie psychiczne i ogólne zmęczenie może nasilić zgagę, która jest podstawowym objawem choroby refluksowej. Dodatkowo palenie tytoniu osłabia napięcie zwieracza przełyku i zwiększa cofanie się treści żołądkowej do przełyku; Continue reading Porady dla chorych na refluks

Dieta w refluksie

W chorobie refluksowej odpowiednie odżywianie odgrywa dużą rolę. Przede wszystkim dieta powinna być lekkostrawna. Należy zmniejszyć ilości tłuszczów i ograniczyć produkty mogące zwiększyć wydzielanie kwasów żołądkowych. Wyeliminować napoje gazowane, które nasilają odbijanie.

dieta w refluksie
dieta w refluksie

Chorzy powinni unikać świeżego pieczywa, tłustego mięsa i wędlin, serów wszelkiego typu, warzyw kapustnych, cebuli, czosnku, pora, papryki, ogórków, rzodkwi, rzepy, rabarbaru, kalarepy, szczawiu, słodyczy w tym czekolady. Nie powinni pić soków cytrusowych i pomidorowych.

Zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Potraw nie przyprawiać ostrymi dodatkami jak chilli, curry czy pieprz.

Continue reading Dieta w refluksie

Nietypowe objawy choroby refluksowej

Mniej typowymi objawami choroby refluksowej, są objawy pozaprzełykowe, takie jak bóle w klatce piersiowej lub nadbrzuszu sugerujące bóle wieńcowe. Najczęściej mają one ostry lub tępy charakter oraz są połączone z promieniowaniem do pleców, barków lub szyi. Najprawdopodobniej spowodowane są one przez podrażnienie zakończeń nerwowych przełyku w czasie jego rozciągania lub drażnienia przez kwas żołądkowy. Ból w klatce piersiowej związany z refluksem mylony jest często z bólem pochodzenia wieńcowego lub sercowego. Uczucie bólu za mostkiem przy przełykaniu tzw. odynofagia jest objawem, kiedy w przebiegu choroby refluksowej doszło do rozwoju stanu zapalnego przełyku.

Continue reading Nietypowe objawy choroby refluksowej

Typowe objawy refluksu

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby refluksowej jest zgaga. Cierpi z jej powodu około 90% chorych. Uczucie dyskomfortu lub bólu, najczęściej piekącego lub palącego, zlokalizowanego za mostkiem pojawia się po posiłku lub w nocy, a nasila się w pozycji leżącej i potrafi utrzymywać się nawet do dwóch godzin po czym samoistnie ustępuje. Chorzy odczuwają wyraźną ulgę po przyjęciu postawy pionowej lub zażyciu środków zobojętniających kwas żołądkowy.

Continue reading Typowe objawy refluksu

Choroba refluksowa

Potocznie mówiąc refluks jest to zarzucanie zawartości żołądka do przełyku i tak naprawdę okazjonalnie każdy z nas ma z tym odczynienia. Natomiast o chorobie refluksowej mówimy wtedy gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub się nasilają. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy gdy błona śluzowa pokrywająca przełyk wchodzi w reakcje ze zbyt dużą ilością soku żołądkowego, który zawiera w swoim składzie kwas, enzymy trawienne i wiele innych składników. Błona śluzowa zwyczajnie nie jest na to przygotowana i nie radzi sobie z takim stanem przez tak długi czas.

Continue reading Choroba refluksowa