Kto jest narażony na łupież?

Łupież jest chorobą dermatologiczną skóry, która objawia się mniejszym lub większym złuszczaniem zrogowaciałego naskórka. Obok tego – w zależności od rodzaju łupieżu – może występować także łojotok.

Kogo dotyka ta przypadłość?

Łupież jest chorobą, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Jednak podkreśla się, że w głównej mierze pojawia się on u osób będących w okresie pokwitania lub starszych (powyżej 21. roku życia). Schorzenie to często nasila się w pewnych momentach, szczególnie w zimie, w trakcie okresu grzewczego, kiedy to skóra jest bardziej podatna na wysuszenie.

Co powoduje tę dolegliwość?

Występowanie łupieżu może być spowodowane wieloma czynnikami. Może świadczyć to o pewnych niedoborach w organizmie (między innymi cynku), czy nadmiernym problemem łojotoku skóry (zazwyczaj osoby posiadające cerę tłustą są bardziej narażone na występowanie łupieżu). Istnieje także inne grono czynników, które mogą powodować występowanie łupieżu. Jest to przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy (dobór złych kosmetyków myjących), mało dokładnie spłukiwanie szamponu czy odżywki, zbyt rzadkie mycie skóry głowy i włosów, stosowanie wysuszających kosmetyków stylizujących włosy (lakiery, pianki, żele, gumy, woski) czy zbyt duża wilgotność powietrza i zimny klimat.

Główne objawy łupieżu

Najbardziej zauważalnym objawem łupieżu jest złuszczanie się naskórka na głowie (w postaci drobnych płatków), połączone także ze świądem. Warto podkreślić, że może mieć różne postacie. Przede wszystkim wyróżnia się: łupież suchy, charakteryzujący się złuszczaniem naskórka w formie niewielkich, białych suchych łusek oraz łupież tłusty w formie warstwowych żółtawych strupów, połączony z uporczywym świądem oraz nadmiernym łojotokiem.

Zobacz: http://zwalczlupiez.net.pl/domowe-sposoby-na-lupiez/

Najczęściej występujące rodzaje łupieżu

Zostało już wspomniane wcześniej o dwóch postaciach łupieżu, występującego na skórze głowy: łupieżu suchym oraz łupieżu tłustym. Jednak łupież, jako jednostka chorobowa, może występować w różnych odmianach i nie tylko dotyczyć skóry głowy. Warto omówić te najpopularniejsze i podać ich główne objawy.

Jednym z częściej występujących rodzajów tej choroby jest łupież pstry, pojawiający się głównie na rękach i tułowiu. Charakteryzuje się on występowaniem w formie jaśniejszych lub ciemniejszych plam niż skóra. Powodowany jest poprzez zbyt silne rozwijanie się drożdżaków, bytujących na skórze. Bardzo często występuje w wilgotnym i ciepłym klimacie. Jest to jednak niezaraźliwa forma łupieżu i stosunkowo niegroźna. Aby przeciwdziałać łupieżowi pstremu, stosuje się kwas salicylowy, leki przeciwgrzybicze – maści zawierające clotrimazol.

Kolejnym rodzajem łupieżu jest łupież różowy Gilberta. Jego początkowym objawem jest pojawienie się różowej plamki na środku klatki piersiowej. Po kilku dniach zaczynają pojawiać się kolejne plamki, tym razem na rękach, nogach czy tułowiu. Tak naprawdę przyczyna tego rodzaju łupieżu nie jest znana. Wskazuje się, że w głównej mierze mogą powodować go wirusy lub bakterie. Łupież tego rodzaju nie jest zazwyczaj leczony, gdyż objawy ustają samoistnie, można jednak zastosować preparaty przeciwko świądowi.

Leczenie łupieżu

Dowiedz się więcej jak dbać o włosy i skórę głowy – Trychologia w drTrycholog.pl

Łupież skóry głowy jest chorobą przewlekłą i w głównej mierze leczony jest objawowo. Aby przeciwdziałać łupieżowi suchemu, stosuje się szampony ze smołą pogazową, kwas salicylowy, siarczek selenu, siarkę, preparaty z cynkiem. Z kolei przy łupieżu tłustym stosowane preparaty powinny zawierać substancje przeciwgrzybicze, wysuszające. Ponadto zaleca się stosowanie leków cytostatycznych, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowego procesu rogowacenia naskórka, gdyż w przypadku łupieżu tłustego jest on poważnie zaburzony.

2 thoughts on “Kto jest narażony na łupież?”

  1. Łupież pojawia się przede wszystkim zimą, bo wtedy najczęściej dochodzi do tego, że włosy się przetłuszczają i właśnie wtedy może pokazać się zarówno łupież suchy, jak i łupież tłusty.

  2. Jeszcze sporo musisz się nauczyć i mam nadzieję, że nie jesteś studentem medycyny. Bo są taki rodzaje łupieżu, które właśnie spowodowane są nadmiarem łoju, ale z kolei inne działają całkowicie odwrotnie i ich przyczyny są zupełnie inne. Może być nawet łupież spowodowany genetycznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *