Co warto wiedzieć o kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa, dawniej nazywana „Chorobą Kopciuszka“, to obecnie jedno z najczęstszych schorzeń układu moczowego. Szacuje się, że nawet jedna na dziesieć osób przynajmniej jeden raz w ciagu swojego życia nabawi się kamieni nerkowych. Choroba wystepuje przeważnie u osób w przedziale wiekowym od 30 do 50 roku życia. Trzykrotnie częściej stwierdza się ją u mężczyzn, niż u kobiet. 

Przyczyny

Często uważa się, że samo powstawanie kamieni w układzie moczowym jest zjawiskiem patologicznym, jednak takie przekonanie nie jest do końca zgodne z prawdą. Trzeba sobie uświadomić, że kamienie nerkowe powstają w wyniku krystalizacji soli oraz minerałów, jakie zawierają się w moczu. Jest to proces naturalny a większość kamieni moczowych jest bezproblemowo usuwana z naszego organizmu. Jednak czasami z jakichś powodów nasz układ moczowy nie może sobie poradzić z usunięciem kamienia lub kamieni. Dopiero wtedy możemy mówić o stanie chorobym, który znany jest jako kamica nerkowa. Przyczynę choroby może stanowić po prostu przypadkowe, „nieszczęśliwe“ umiejscowienie kamienia nerkowego. Jednak kamica nerkowa może powstawać również wskutek takich czynników, jak dziedziczenie rodzinne, podatność genetyczna w wyniku wrodzonych wad DNA, nadmiar wapnia w nerkach czy wreszcie nadmierne korzystanie z niektórych używek (alkohol papierosy).

Objawy i rozpoznanie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest chorobą, która czasami może przebiegać w sposób całkowicie bezobjawowyw(mówimy wówczas o bezobjawowej kamicy nerkowej). Bardzo często jednak chorobie towarzyszą objawy, które mogą stanowić przyczynę poważnego dyskomfortu dla osoby chorej. Podstawowym objawem w przypadku kamieni w przewodach moczowych jest kolka nerkowa. Przejawia się ona silnym, uporczywym bólem, którego ognisko znajduje się w lędźwiach(czasami też w boku lub w jądrach- w przypadku mężczyzn). Oprócz tego mogą występować takie objawy, jak ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu, krwiomocz(krew w moczu), gorączka, nudności oraz wymioty. Kamicę nerkową rozpoznaje się poprzez badanie RTG jamy brzusznej, urografię, USG jamy brzusznej, a także Tomografię Komputerową jamy brzusznej i miednicy małej bez podania środka kontrastowego. Dobór metody diagnostycznej zależy od przebiegu choroby, wieku oraz ogólnej kodnycji zdrowotnej pacjenta.

Leczenie

Kiedy choroba przebiega bezobjawowo, nie powodując żadnych komplikacji zdrowotnych, często w ogóle rezygnuje się z leczenia a pacjent musi tylko regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Jeśli jednak przebieg choroby jest bardziej agresywny, stosuje się różne metody leczenia. W przypadku mniej poważnych postaci kamicy nerkowej standardowo stosuje się tzw. leczenie zachowawcze, które polega na wspomaganiu procesów oczyszczania układu moczowego(celem jest spowodowanie, aby kamień został wydalony razem z moczem). W przypadkach cechujących się bardziej gwałtownym przebiegiem stosuje się leczenie aktywne, czyli bezpośrednie usunięcie kamienia z dróg moczowych. Dobór terapii każdorazowo zależy od oceny dokonanej przez lekarza specjalistę.

2 thoughts on “Co warto wiedzieć o kamicy nerkowej?”

  1. Wszystkie te różne leki na kamicę nerkową są niewiele warte jeśli nie zdecydujecie się rzucić palenia. Bo przecież można leczyć jedno, a z drugiej strony znowu następuje kolejne zachorowanie i od nowa jakby się wszystko zaczyna.

  2. Pewnie, najlepiej rzucić palenie, nie jeść słodyczy, codziennie biegać, ale tylko po lesie i jeszcze co? Normalni ludzie nie mają czasu na takie życie, więc nie przesadzaj. Kamica nerkowa pojawia się nie tylko poprzez złe nawyki żywieniowe, ale są też inne przyczyny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *