Dieta w refluksie

W chorobie refluksowej odpowiednie odżywianie odgrywa dużą rolę. Przede wszystkim dieta powinna być lekkostrawna. Należy zmniejszyć ilości tłuszczów i ograniczyć produkty mogące zwiększyć wydzielanie kwasów żołądkowych. Wyeliminować napoje gazowane, które nasilają odbijanie.

dieta w refluksie
dieta w refluksie

Chorzy powinni unikać świeżego pieczywa, tłustego mięsa i wędlin, serów wszelkiego typu, warzyw kapustnych, cebuli, czosnku, pora, papryki, ogórków, rzodkwi, rzepy, rabarbaru, kalarepy, szczawiu, słodyczy w tym czekolady. Nie powinni pić soków cytrusowych i pomidorowych.

Zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Potraw nie przyprawiać ostrymi dodatkami jak chilli, curry czy pieprz.

 

Dozwolone są natomiast wszelkie posiłki gotowane lub przygotowywane na parze czy w folii, ale przyprawione delikatnie. Chorzy również mogą sięgać po ziemniaki gotowane, najlepiej w postaci puree, po mleko, jogurty, kefiry, maślanki, ale z małą ilością tłuszczu. Mogą pić kawę zbożową z mlekiem, jeść chude gatunki mięsa takie jak: cielęcina, schab, królik, indyk, również wołowina, ale w małych ilościach. Z warzyw najlepiej wybierać marchew, buraki, ziemniaki, kalafior, szpinak.

Owoce tylko bez skórki i pestek, najlepiej w postaci gotowanych przecierów. Pieczywo czerstwe, razowe, ale może być tez jasne, ważne by nie było świeże. Jeśli chodzi o słodycze to dozwolone są małe porcje ciasta drożdżowego lub biszkoptowego. Do picia najlepiej niegazowane wody mineralne, herbaty ziołowe z wyjątkiem herbaty z mięty pieprzowej.

Posiłki powinno zjadać się 5-6 razy dziennie, w małych ilościach, aby zapobiec nadmiernemu wypełnieniu żołądka. Ostatni posiłek warto spożyć na kilka godzin przed snem, aby żołądek mógł chociaż część spożytego pokarmu zdążyć przesunąć do jelit..

4 thoughts on “Dieta w refluksie”

  1. Zaraz zaraz, czy ja dobrze przeczytałem? Herbatki miętowej nie można pić? Ja myślałem, że na wszystkie pokarmowe dolegliwości ona pomaga. Już prędzej bym pomyślał, że kawa zbożowa jakaś “kwaśna” bardziej jest niż herbata miętowa ❓

  2. No właśnie mięta odpada, bo wzmaga wytwarzanie kwasu żołądkowego, co podrażnia błonę śluzową. Jak masz ochotę na jakąś łagodzącą herbatkę ziołową, to już prędzej rumiankowej się napij ❗

  3. I to chude mięsko to najlepiej drobiowe na parze lekko przyprawione, bo jak to zesmażysz konkretnie, to równie dobrze mógłbyś zjeść klasycznie;)
    A co do herbat jeszcze – nie robić za mocnej i cierpkiej, to tak z moich obserwacji.

  4. Akurat u mnie drożdże + kawa wywoływały zgagę, nawet osobno, a razem to już w ogóle masakra była:(
    Trzeba próbować i obserwować reakcje organizmu. Najbardziej z tego wszystkiego, to jeszcze majonezu mi brakuje:(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *