Nietypowe objawy choroby refluksowej

Mniej typowymi objawami choroby refluksowej, są objawy pozaprzełykowe, takie jak bóle w klatce piersiowej lub nadbrzuszu sugerujące bóle wieńcowe. Najczęściej mają one ostry lub tępy charakter oraz są połączone z promieniowaniem do pleców, barków lub szyi. Najprawdopodobniej spowodowane są one przez podrażnienie zakończeń nerwowych przełyku w czasie jego rozciągania lub drażnienia przez kwas żołądkowy. Ból w klatce piersiowej związany z refluksem mylony jest często z bólem pochodzenia wieńcowego lub sercowego. Uczucie bólu za mostkiem przy przełykaniu tzw. odynofagia jest objawem, kiedy w przebiegu choroby refluksowej doszło do rozwoju stanu zapalnego przełyku.

Przy refluksie może również wystąpić krwawienie z przełyku pod postacią krwistych lub fusowatych wymiotów. Jest to jednak rzadki objaw choroby i może oznaczać duże nasilenie zapalenia przełyku lub obecność innej choroby, w tym nowotworowej. Do innych nietypowych objawów można zaliczyć symptomy płucne. Zarzucana do przełyku treść żołądkowa może dostawać się do krtani i oskrzeli w wyniku czego może rozwijać się astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel i nawracające zapalenia płuc. Ponadto zapalenie dziąseł i uszkodzenie szkliwa zębów, które są spowodowane zetknięciem z kwaśną treścią zarzucaną do ust. Może też wystąpić uszkodzenie krtani i gardła objawiające się chrypką, zapaleniem krtani, suchym zapaleniem gardła lub uczuciem zatykania w gardle..

3 thoughts on “Nietypowe objawy choroby refluksowej”

  1. A ja mam pytanie o jeszcze inny skutek refluksu – czy też może teoretyczny skutek. Czy przy refluksie możliwe jest wzmożone chrapanie? Gardło mnie nie boli, kataru nie mam, zatoki i przegrodę nosową mam ok.

  2. Masz zawroty głowy przy refluksie? Nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne, no ale nie jestem lekarzem, lecz niestety “praktykującym” chorym na chorobę refluksową 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *