Nie lekceważ objawów refluksu

Refluks to często lekceważone schorzenie, które nie leczone może doprowadzić do zapaleń nie tylko w obrębie przewodu pokarmowego. Dlatego już przy wystąpieniu charakterystycznych objawów warto zgłosić się do lekarza.

Refluks objawia się przede wszystkim cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Niekoniecznie jednak zaraz na początku muszą pojawiać się wymioty. Na początku może to być po prostu puste odbijanie, które z czasem może przerodzić się w prawdziwe objawy zgagi. Często pieczenie i ból w okolicach serca mylnie bywa wzięte za zawał serca lub inne kłopoty z krążeniem. Mimo wszystko nie można tego wykluczyć i przy niejednoznacznych objawach wykonuje się elektrokardiogram. Gdy wykluczone zostaną problemy z sercem, wtedy zwykle rozpoczyna się leczenie refluksu.

Leczenie refluksu

W przypadku uporczywego refluksu konieczna bywa nie tylko zmiana trybu życia, ale również farmakoterapia. Wiele osób w początkowym stadium choroby stosuje leczenie na własną rękę specyfikami dostępnymi bez recepty, jednak to tylko maskuje objawy. Dolegliwości mogą zniknąć na dłużej po zastosowaniu środków przepisanych przez lekarza. Tylko leki antyhistaminowe, które nie zobojętniają kwasu żołądkowego, a rzeczywiście wpływają na poziom jego wydzielania, mogą pomóc w przypadku zaawansowanej choroby.

Refluks może wystąpić w każdym wieku. Często ta dolegliwość pojawia się u dzieci, które nie przekroczyły jeszcze pierwszego roku życia. Wynika to z faktu, iż w tym okresie mechanizm, który zapobiega cofaniu się treści pokarmowej, nie jest jeszcze dojrzały. Często może zdarzyć się więc ulewanie, które nie jest jeszcze objawem niepokojącym. Jeśli jednak pojawiają się inne niepokojące symptomy, takie jak spadek wagi czy niedokrwistość, powinno to skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza. Refluks u dzieci zwykle przemija, jednak u małego odsetka rozwinąć się może w poważną chorobę refluksową. Dlatego jeśli cofanie się pokarmu występuje często, zalecane może być leczenie, a na pewno obserwacja.

Refluks w ciąży

Tymczasowy refluks może wystąpić także w okresie ciąży. Kiedy żołądek jest uciskany przez resztę narządów, może to utrudnić mechanizmowi utrzymującemu treść pokarmową w żołądku wykonywanie swojej funkcji. Zwykle jednak nie jest konieczne leczenie farmakologiczne – refluks w ciąży to coś, co mija po porodzie bez nawrotów. Zazwyczaj więc stosuje się w takim przypadku leczenie objawowe, zalecając spanie w pozycji półleżącej i pamiętanie o regularnych posiłkach. Konieczne jest również jedzenie kolacji na dwie godziny przed snem, by treść pokarmowa mogła przejść dalej. To zminimalizuje możliwość zakrztuszenia się w przypadku nocnego refluksu.

Refluks a nadwaga

Refluks spowodowany nadwagą również może minąć samoistnie, o ile zastosuje się dietę odchudzającą. Jeśli lekarz ustali, że dodatkowe kilogramy są powodem cofania się treści pokarmowej, wtedy konieczna jest zmiana jadłospisu. Zaleca się nie tylko zrezygnowanie z używek, takich jak kawa czy alkohol, ale również z tłustych pokarmów, które zwykle wydłużają trawienie. Odstawienie innych produktów spożywczych zależy od lekarza prowadzącego terapię. Niekiedy układana jest indywidualna dieta, a w innych przypadkach specjalista zaleca pacjentowi obserwowanie, po których produktach czuje się źle i odstawienie ich.

Używką, która bardzo źle wpływa na zdrowie osób z refluksem są papierosy. W przypadku osób dorosłych konieczne jest natychmiastowe ich odstawienie, by terapia mogła się powieść. W sytuacji, gdy osobą chorą na refluks jest dziecko, zaleca się unikanie dymu papierosowego, który również wpływa niekorzystnie.

 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *