Rumień na twarzy, popękane naczynka i czerwone grudki na twarzy – to wszystko sprawia, że czujemy się nad wyraz nieatrakcyjni i wyraźnie spada nasze samopoczucie. Właśnie dlatego każda dolegliwość skóry powinna być konsultowana z dermatologiem. Opisane we wstępie objawy mogą świadczyć o występowaniu trądziku różowatego. Ten pojawia się u osób w wieku dojrzałym, około 40-50 letnich. Niestety, częściej cierpią na nie kobiety, ale za to u mężczyzn choroba występuje w najcięższej postaci.
Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Występuje na świecie dosyć powszechnie bowiem uznaje się, iż nawet 10% populacji boryka się z tego rodzaju problemem. Trądzik różowaty występuje pod różnymi postaciami, ale zawsze na skórze twarzy i to w jej centralnych miejscach – na czole, nosie, brodzie czy policzkach. Leczenie zmian skórnych w każdej postaci jest ciężkie i uporczywe. Objawy Trądzik to najczęściej wykwity skórne z półpłynną mazią. W przypadku trądziku różowatego nie zawsze takie są pierwsze objawy. W pierwszej kolejności to najczęściej coraz częściej zauważalny rumień twarzy, który początkowo pojawia się w wyniku podrażnienia skóry kosmetykami, wiatrem czy silnym mrozem. Niedługo potem pojawiają się pierwsze popękane naczynka a dopiero z zaawansowanej fazie zauważa się skórne wykwity. Te zresztą również mogą przybierać różną postać. Rzeczywiście, najczęściej są to czerwone, niewielkie krostki natomiast w licznych odmianach mogą wystąpić również takie w kolorze brązowym. Nie zawsze tez pojawia się rumień.
Sprawdź także: Zamykanie naczynek w Gdańsku.
Dlaczego chorujemy na trądzik różowaty?
Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim poprzez uwarunkowania genetyczne, przebyty w młodości trądzik młodzieńczy czy zaburzenia hormonalne, takie jak ciąża, menopauza czy okres. Wpływ na chorobę mają też inne schorzenia, na przykład te układu pokarmowego jak wrzody czy przewlekła zgaga. Nie pomaga stres i zaburzenia psychiczne jak również zła dieta – ostre przyprawy, słodycze czy alkohol mogą doprowadzać do zaostrzeń choroby.
Jak leczyć?
Leczenie trądziku różowatego jest zawsze długotrwałe. Najskuteczniejsze okazuje się być łączenie różnych metod kuracyjnych. To antybiotykoterapia doustna połączona na przykład z lekami do smarowania miejscowego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Co więcej, coraz częściej korzysta się też z zabiegów medycyny estetycznej – pomóc może laseroterapia czy krioterapia. Nie tylko odpowiednio dobrane leczenie przyczynia się do sukcesu i pełnego wyleczenia trądziku. To również odpowiednia profilaktyka prowadzona przez samego pacjenta. Ma się tutaj na uwadze przede wszystkim stosowanie innych nawyków żywieniowych oraz odpowiednią pielęgnację skóry twarzy. „Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych” – mówi dr n. med. dermatolog Dorota Kozicka z Clinica Dermatologica.