Kamica żółciowa – jak jej uniknąć?

Kamica żółciowa to dosyć częsta dolegliwość, która jest związana z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Mechanizmy jej powstawania nie zostały do końca poznane, jednak można bardzo wiele zrobić, żeby zapobiegać jej rozwojowi, a także żeby odpowiednio wcześnie go zdiagnozować.

Na kamicę żółciową w większym stopniu narażone są kobiety. Ryzyko wystąpienia choroby jest dodatkowo zwiększane przez przyjmowanie estrogenów, między innymi w formie hormonalnej terapii zastępczej. Choroba częściej rozwija się u osób starszych. Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających kamicy żółciowej jest niewłaściwe odchudzanie. Niestety wiele osób decyduje się na korzystanie z różnego rodzaju diet, które powodują bardzo szybką utratę kilogramów, a później bardzo szybkie przybieranie na wadzę. W takim przypadku ryzyko kamicy znacznie wzrasta. Są to częste przyczyny kamicy żółciowej, których można łatwo uniknąć.

Przyczyny kamicy żółciowej

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości związanych z kamicą nerkową jest gromadzenie się złogów, które odkładają się w pęcherzyku żółciowym. Są one powszechnie nazywane kamieniami. Powstają z cholesterolu oraz z barwników. Kamienie żółciowe mogą między innymi doprowadzić do zablokowania kanału odprowadzającego żółć. Taka sytuacja prowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych symptomów. Pierwsze objawy kamicy żółciowej są związane przede wszystkim z upośledzonym trawieniem i pojawiają się bezpośrednio po posiłku. Mogą przypominać zwykłą niestrawność lub objawy wrzodów żołądka, dlatego na początku bardzo trudno je rozpoznać. Zazwyczaj wątpliwości dotyczące diagnozy znikają, gdy pojawia się atak kolki żółciowej, która powoduje bardzo silny ból oraz podwyższoną temperaturę i wymioty. Dolegliwości są tak silne, że zazwyczaj kończą się wezwaniem pogotowia.

Leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej zawsze jest konieczne. Bez podjęcia odpowiedniej terapii choroba prowadzi do bardzo groźnych powikłań, między innymi perforacji woreczka żółciowego. Metodą leczenia kamicy żółciowej jest przede wszystkim operacja wycięcia woreczka żółciowego. Jest to prosty zabieg, najczęściej przeprowadzany metodą laparoskopową, dlatego nie należy się go obawiać. Odkładanie decyzji o podjęciu leczenia będzie prowadziło do niepotrzebnych komplikacji oraz utrudni skuteczną terapię.

W niektórych przypadkach zdarza się, że objawy kamicy żółciowej ustępują samoistnie bez leczenia. Niestety oznacza to jedynie, że kamienie znalazły się w innej pozycji i nie tamują odpływu żółci. Prędzej czy później jednak symptomy powrócą i będą jeszcze bardziej nasilone. Dlatego w każdym przypadku należy skorzystać z pomocy lekarza i poddać się operacji.

Najlepszym sposobem na zapobieganie kamicy żółciowej jest przede wszystkim utrzymywanie masy ciała na stałym, zdrowym poziomie. Dzięki temu można w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Jednocześnie nie należy lekceważyć żadnych objawów ze strony układu pokarmowego. Mogą one świadczyć o rozwoju poważnej choroby, która będzie wymagała odpowiedniej diagnozy oraz podjęcia właściwego leczenia zaleconego przez lekarza..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *