Objawy refluksu

W przebiegu choroby refluksowej dolegliwości można podzielić na objawy ze strony układu pokarmowego, układu oddechowego, laryngologiczne oraz ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Zgaga - to palący problem.
Zgaga – to palący problem.

Najważniejszych z nich to:

  • ból podczas połykaniu lub trudności w połykaniu,
  • odbijanie,
  • cuchnący oddech,
  • uczucie suchości w gardle i ustach,
  • uczucie pieczenia w gardle i przełyku tzw. zgaga,
  • ponadto uczucie obecności ciała obcego w gardle.

Chorzy też zgłaszają częste pochrząkiwanie, uczucie ściskania w gardle, nadmierne odksztuszanie, zachłystywanie się, chrypka i załamywanie się głosu, obłożony język, nocne ataki kaszlu. U niektórych występuje nawet odruchowy skurcz mięśni krtani. Mogą się również pojawić dolegliwości ze strony trąbek słuchowych jak i ból ucha..

3 thoughts on “Objawy refluksu”

  1. Mam problem z zgagą i refluksem, niestety. Mam jednak do Was pytanie drodzy użytkownicy, czy znacie jakieś skuteczne sposoby na pozbawienie się tego nieprzyjemnego zapachu z ust? Wiem, że refluks trzeba leczyć, ale nie wiem jak pozbyć się doraźnie tego nieprzyjemnego zapachu z ust. Dajcie znać, i podzielcie się swoimi opiniami 🙂

  2. Panowie, pomóźcie proszę – z chorobą relfuksową nie mogę sobie poradzić od ładnych kilku lat niestety. Ma ktoś może sposób na to, jak się odżywiać? Może jakaś strona internetowa na której znajdę przepisy i dietę do stosowania w refluksie? Ja próbowałem samodzielnie coś robic, ale nic z tego. A jak chodziłem do dietetyczki… to myślałem że mi wypali buzię! Masakra.

  3. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w notesik i spisywać co jemy. Jak już wiemy przez tydzień co jemy – obserwujemy dalej dokladamy inne dania, inne usuwamy i tak sobie wcinamy. I będzie dobrze. Mówię Wam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *