Czym jest refluks?

Wiele osób tak naprawdę słyszało o refluksie jednak nie jest w stanie określić czym on jest. Ludzie uważają tak naprawdę, że jest to niezbyt groźna ale przy tym nieprzyjemna choroba. Czy tak jest naprawdę.

GERD

Angielska nazwa zaowocowała w skrót którego używa się również w Polsce. Chodzi mianowicie o nazwę gastroesophageal reflux disease. Dlatego też o chorobie tej mówi się GERD.

Choroba refluksowa – czym jest

W skrócie jest to schorzenie, które polega przede wszystkim na cofaniu się treści kwaśnej żołądka do przełyku. Choroba ta wynika przede wszystkim z nieprawidłowości pracy lub budowy zwieracza dolnego żołądka, którego angielska nazwa to lower esophageal sphincter. Fachowcy w skrócie mówią LES.

Ile osób na to choruje

Nie ma określonych badań na temat choroby refluksowej i jej obecnego stanu. Szacuje się jednak, że aż 20% społeczności krajów rozwiniętych chociaż raz w tygodniu doświadcza świadomie lub nie refluksu. Mówi się również o tym, że aż 10% odczuwa tego typu dolegliwości codziennie.

Czy ludzie coś z tym robią?

Niestety okazuje się, że wielu mieszkańców krajów rozwiniętych bagatelizuje tego typu objawy sądząc, że są one jak najbardziej normalne. Niestety okazuje się, że w wielu sytuacjach prowadzi do zdecydowanie poważniejszych schorzeń, ponieważ szacuje się, że choroba ta prowadzi również do raka. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i dlatego też nie podejmują żadnych działań.

Często jest za późno…

Kiedy dana osoba zdecyduje się jednak pójść do lekarza może się okazać, że jest już za późno i że choroba jest na tyle rozwinięta, że przez nią wytworzył się rak gruczołowy przełyku czy też złącza żołądkowo – przełykowego.

W związku z tym musimy pamiętać o tym, aby cyklicznie się badać i informować lekarza o wszystkich dolegliwościach lub rzeczach, które nas w jakiś sposób niepokoją.

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat choroby refluksowej, wejdź na stronę poświęconą tylko refluksowi http://choroba-refluksowa.pl – serdecznie zapraszamy.

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *