Biegunka – jak sobie z nią radzić

Zwiększona ilość wypróżnień w ciągu dnia może oznaczać biegunkę, której objawów nie powinniśmy lekceważyć – szczególnie u małych dzieci. Według statystyk nieleczone rozwolnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci do czwartego roku życia.

I choć istnieje wiele rodzajów biegunki, to u niemowlaków zazwyczaj występuje biegunka ostra, którą powoduje infekcja w układzie pokarmowym. Może to wywołać na przykład spożywanie nieumytych owoców i warzyw, czy jedzenie skażonego pokarmu. Co więcej, ostrą biegunkę mogą spowodować produkty mleczne. Takie przejawy informują nas o tym, że nasz organizm ma problemy z trawieniem laktozy, jaka znajduje się w mleku.

Dlatego ważne jest, aby w razie rozwolnienia poznać przyczynę jego wystąpienia. Wówczas możemy rozpocząć leczenie. Przy biegunce kluczowe jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wody. Ciągłe wypróżnianie pozbawia nas płynów i picie wody zapobiegnie odwodnieniu.

Jeżeli kuracja farmaceutyczna nie pomaga, powinniśmy udać się do lekarza. Należy bowiem wykluczyć, czy czynnikiem sprawczym takiego zachowania organizmu nie jest coś poważniejszego. W razie zatrucia grzybami czy alkoholem etylowym konieczne jest przeprowadzenie płukania żołądka. Po tym można przystąpić do leczenia, które oczyści nasz system z bakterii.

Częste rozwolnienia mogą oznaczać choroby układu trawiennego czy jelit. Wobec tego winniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zarządzi dla nas szereg badań sprawdzających.

Więcej na temat biegunki, przeczytasz w portalu gastrycznie.pl.

4 thoughts on “Biegunka – jak sobie z nią radzić”

  1. Naistotniejsze jest nawadnianie. Trzeba czesto pić aby uniknąc odwodnienia. Ważna jest nie tylko ilość przyjmowanych płynów ale również ich jakosc. Nie należy pićw czasie biegunki soków ani napojów słodzonych. Najlepsze są gotowe płyny nawadnijące dostępne w aptece. Poza wodą uzupełniaja też mikroelementy które tracimy wraz z biegunką

  2. Podstawa to odpowiednia podaż płynów. Najlepiej takich z elektrolitami jak np orsalit. Kluczowe są pierwsze 3-4 godziny w których trzeba zapewnić odpowiednią ilość płynów. Później można włączyć dietę najlepiej lekkostrawną. Po biegunce lub jeszcze w czasie jej trwania warto stosować probiotyki aby dać możliwośc florze jelitowej sie odbudować.

  3. Moim sprawdzonym preparatem na biegunkę jest loperamid. Działa szybko, skutecznie i przez długi czas. Przydaje się zwłaszcza w podróży, kiedy biegunka może być poważnym problemem.

  4. Im biegunka jest bardziej nasilona tym więcej płynów należy podawać dziecku. Oprócz płynów podczas biegunki traci sie też elektrolity które również trzeba uzupełniać. Njalepij stsować płynu nawadniające z elektrolitami jak np orsalit. U starszych dzieci sprawdzi się orsalit drink(w 200ml buteleczkach) ze wzgledu na dobry smak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *